26 lutego 2011

Historia Manon Lescaut i kawalera des Grieux - Prevost

Była to jedna z pozycji na istniejące kiedyś wyzwanie dotyczące kurtyzan. Autor w przedmowie usprawiedliwiał się, że wzorowym pisarzem nie jest, ale historia jest warta opisania. Czy naprawdę? Trudno mi to powiedzieć.

Historię opowiada kawaler des Grieux, która dotyczy jego wielkiej miłości, którą była Manon Lescaut. Obiekt jego westchnień wciąż był mu odbierany przez pewnego G*** M***, a to miało tyle dobrego, że on był źródłem pieniędzy, a des Grieux był zrujnowany, żyjący w nędzy. Ciężko mi przybliżyć Wam tą historię, bo się już pogubiłam, kiedy Manon odjeżdża do G*** M***, a wkrótce jest już przy des Grieux, niby to dalej wierna miłości.
Wszystko zagmatwane, mało mnie interesujące, a poza tym strasznie irytowały mnie często pojawiające się nazwiska z gwiazdkami, jeśli nie chciał podawać prawdziwego, mógł podać jakiś pseudonin.

Po wtóre nie rozumiem co Manon ma wspólnego z kurtyzanami, bo sam przypadek G*** M***, który płacił jej za to, że może ją całować, to dla mnie za mało. To taka moja uwaga była do wyzwania, nie do książki. Przez to trudno mi umieścić Manon między Małgorzatę z Damy Kamelowowej a Nanę.

Wiem, że recenzja wychodzi marnie, ale naprawdę nie wiem co mogę więcej o niej napisać, bo książka zbytnio mi się nie podobała, a właściwie jest mi obojętna.

W ogóle ostatnio zauwazylam, ze wiele francuskich ksiązek o milości dotyczy kurtyzan.
Znalazłam dwie ksiazki, które postaram się przeczytać w trakcie wyzwania. Są to:
Klaudyna - Colette
Niebezpieczne związki - Choderlos de Laclos

Gdybym dysponowala większą ilością czasu i z mniejszą ilością książek do przeczytania na już, zaplanowałabym więcej książek ;-).

1 komentarz:

  1. A nie czytałam, masz rację mnóstwo jest książek o kurtyzanach. Obecnie czytam Balzaca ponownie na ten temat:)

    OdpowiedzUsuń