28 marca 2011

Mozart. Wielki Czarodziej tom 1 - Christian Jacq

Autor: Christian Jacq
Tytuł: Mozart. Wielki Czarodziej. Syn Światła Tom 1
Wydawnictwo: Świat Ksiażki
Rok wydania: 2008
Stron: 576
Moja ocena: 4,5/6

"Dzieło Mozarta jest jak świątynia wzniesiona z pięknych kamieni nieśmiertelności" Christian Jacq

Zapisując się do Francuskiego wyzwania na stronie, nie planowałam przeczytać żadnej konkretniej książki, postanowiłam iść na żywioł. Podczas wizyty w bibliotece odwiedziłam regały z literaturą francuską. Moją uwagę skupiła książka biograficzna Christiana Jacq "Mozart. Wielki Czarodziej" Lubię czasami posłuchać muzyki poważnej i nawet płyty z muzyką Mozarta posiadam w domu, a ponieważ o tym wielkim kompozytorze wiedziałam tylko tyle, że był zdolnym dzieckiem,  z zaciekawieniem zaczęłam lekturę jego biografii. Od pierwszych stron można się przekonać o tym, że nie jest to idealna biografia kompozytora. Czyta się ją jak dobrą powieść przypominającą mi  momentami "Kod Leonarda da Vinci", a to ze względu na powiązania Mozarta z wolnomularstwem. Autor bardzo fajnie przedstawia nam historię wolnomularstwa w Europie XVIII w. Wraz z podróżami zdolnego dziecka, dającego koncerty w całej ówczesnej Europie, poznajemy poszczególne loże wolnomularzy działające na terenie danego kraju. Po lożach oprowadza nas młody mnich Thamos, który przyjechał z Górnego Egiptu by odnaleźć niezwykle wybitnego człowieka - Wielkiego Czarodzieja. Przeznaczeniem Wielkiego Czarodzieja jest stworzenie wielkopomnego dzieła, które ma ocalić świat. Jak nie trudno się domyślić szukaną osobą okazało się zdolne dziecko - młody kompozytor - Joannes Chrysostomus Wolfgang Gottlieb Mozart, bo takie imina nadano mu na Chrzcie. Przez całe życie jednak Mozart posługiwał się imionami Wolfgang Amade (Amadeusz). Egipski Mnich otacza zdolnego chłopca opieką. Dla dziecka jest on przybyszem z jego wyimagowanej krainy Rucken. W wymyśloną krainę  ucieka Mozart, by tam bawić się z wymyślonymi przyjaciółmi, przeżywać przygody i odpoczywać po ciężki koncertach. Thamos na samym początku nie był przekonany, że odnalazł odpowiednią osobą, (nie spodziewał się, że ma odnaleźć dziecko) jednak podążając śladami rodziny Mozartów utwierdza się w swoim wyborze i przekazuje kompozytorowi tajemnice wschodu. Niestety musi chronić również Wielkiego Czarodzieja, gdyż na jego życie jak i innych członków loży wolnomularskich czyhają jezuici i tajniacy Cesarza Austrii. Tak w skrócie przedstawia się fabuła książki.
Moje odczucia po przeczytaniu tej biografii.
Krótkie i bardzo tajemnicze życie kompozytora sprawiło, że wokół jego postaci wyrosło wiele legend. Jedna z nich dotyczy tajemniczej śmierci Wolfganga w wieku 35 lat, przypuszczalnie zabitego przez członków loży wolnomularskiej do której należał. Wyrok wykonano za to, iż w jednej ze swoich oper "Czarodziejski flet" zdradził tajemnice ich misterium. I w sumie na tym fakcie skupia się Christian Jacq.
Autor zbyt dużo czasu poświęca na opis loży wolnomularskich ich obrzędów, sposobów przyjmowania nowych członków itd. Za mało w niej prawdziwych faktów z życia (zresztą bardzo krótkiego) kompozytora. Bardzo fajne opisy komponowanych utworów. Żałuję, że miałam książkę biblioteczną, ponieważ nie zawierała ona płyty z utworami skomponowanymi w tym okresie przez Mozarta. Chętnie bym jej posłuchała czytając książkę, a tak musiałam zadowolić się swoją kolekcją płyt.
Bardzo mi było żal młodego uzdolnionego chłopca, którego talent ojciec postanowił wykorzystać, by zdobyć sławę i pieniądze. Mozart nie miał prawdziwego dzieciństwa. Ciągła praca nad ćwiczeniem swoich uzdolnień, koncerty, ciągłe podróże i komponowanie, które kochał. Wszystko to wypełniało cały dzień jego życia. Do tego słabe zdrowie chłopca. Gdzie tu czas na przyjaźnie, zabawę, relaks. Nie dziwię się, że dzieciak uciekał w świat fantazji. A czy dziś nie jest tak samo? Czy uzdolnione dzieci mają prawdziwe dzieciństwo?
Książkę polecam tym wszystkim osobą, które lubią czytać biografie słynnych ludzi wkomponowane w fantastyczną legendę, osobą, które chcą poznać historię wolnomularstwa w Europie oraz życie i twórczość Mozarta.
A oto linki do moich ulubionych utworów:
http://www.youtube.com/watch?v=qBP5Qyxowug

http://www.youtube.com/watch?v=df-eLzao63I&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=-hJf4ZffkoI&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=ADcFQ-pxBRw&feature=fvwrel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz