27 listopada 2011

Kolekcjoner z Warszawy (cykl) - Juliette Benzoni


Autor: Juliette Benzoni
Tytuł: Błękitna gwiazda
Tytuł oryginalny: Le Boiteux de Varsovie t. 1: L`Etoile Bleue
Język oryginalny: francuski
Tłumaczenie: Barbara Radczak
Seria: Kolekcjoner z Warszawy
Tom 1
ISBN: 978-83-7551-157-4
Wydawnictwo: BIS
Rok wydania: 2010
Stron: 320
Moja ocena: 4/6
„Morosini spełnił rozkaz i stanął zdumiony przed tym, co zobaczył na dnie pokrytym czarnym aksamitem pozieleniałym ze starości: duża płytka ze złota, prostokąt długi na jakieś trzydzieści centymetrów, na którym, w czterech rzędach, było dwadzieścia złotych rozet z wbudowanymi kaboszonami cennych kamieni; każdy klejnot był inny, a cztery rozety puste. Książę wśród nich dostrzegł: sardonyks, topaz, granat, agat, ametyst, beryl, malachit i turkus: osiem doskonale zamontowanych i wspaniale wyszlifowanych kamieni jednakowej wielkości. Jedyna różnica miedzy nimi polegała na tym, że niektóre z nich były cenniejsze od drugich.” S.97
Juliette Benzoni należy do tych autorek, której książki czytane parę lat temu pozostały w moje pamięci. Ta francuska pisarka znana jest m.in. z powieści o tematyce historycznej z wątkiem miłosnym. Do moich ulubionych cyklów należał ten o przygodach Marianny oraz seria Katarzyna, który zresztą został zekranizowany.
Cykl „Kolekcjoner z Warszawy” składa się z czterech książek: „Błękitna gwiazda”, „Róża Yorku”, „Opal księżniczki Sissi” i „Rubin Joanny Szalonej”. Wszystkie części łączy wspólny bohater Morosini – młody książę, który jest wybitnym znawcą kamieni szlachetnych. Ale po kolei…
Książe Aldo Morosini, wraca w 1918 roku do swojego domu w Wenecji. Ostatnie lata spędził na wojnie i po powrocie do swojej posiadłości chciał wieść spokojne życie. Jednak stało się inaczej. Matka księcia nie żyje. Lekarz stwierdził, że zmarła na atak serca. Aldo jest bardzo zdiwiony, gdyż matka jego nigdy na serce się nie uskarżała. Po dokładnym przeszukaniu pokoju księżnej, bohater znajduje martwą mysz z kawałkiem galaretki owocowej w pyszczku. Matka księcia Morosini uwielbiała galaretki owocowe i miała je zawsze w pobliżu swojego łóżka. Dodatkowo książę odkrywa, że skradziono cenny kamień – szafir – nazwany Błękitną Gwiazdą. Kamień od lat należał do rodziny Morosini, a matka skrywała go w specjalnej skrytce w wezgłowiu łóżka. Badania składu galaretki z pyszczka myszki dają dowód na to, iż księżna została otruta. Swojego odkrycia jednak Aldo nie przekazuje policji. Boi się, że tym wystraszy złodzieja, a bardzo zależy mu na odnalezieniu kamienia.
Niestety fortuna księcia przepadła podczas wojny, dlatego postanawia on robić to na czym się zna najlepiej. Staje się antykwariuszem specjalizującym się w drogich kamieniach. Ma również nadzieję, że dzięki tej pracy, natrafi kiedyś na skradziony jego rodzinie szafir.
Cztery lata później Aldo wyjeżdża do Warszawy na spotkanie z pewnym żydowskim kolekcjonerem drogich kamieni. Pokazuje on mu pektorał rabina jerozolimskiego, w którym brakuje czterech najcenniejszych kamieni. Jak się okazuje, jednym z nich jest Błękitna Gwiazda. Szymon Arnow zleca antykwariuszowi odnalezienie brakujących elementów pektorału.  
Tak rozpoczyna się poszukiwanie cennych kamieni. Jak łatwo się domyślić, choćby po tytułach kolejnych tomów cyklu, każda część poświęcona jest odkrywanie miejsca w którym znajduje się inny klejnot. Oczywiście autorka napisała typową dla siebie powieść w której nie zabrakło wątku miłosnego. Aldo zakochuje się bowiem w pięknej ale i podstępnej Polce – Anielce Solmańskiej.
Akcja powieść toczy się w pierwszych czterech latach po zakończeniu I wojny światowej. Bohater przemierza Europę w poszukiwaniu swoich skarbów. Czasy nie są łatwe, na bohatera czeka wiele niespodzianek, jednak wszystko kończy się dobrze.
Książkę czytało mi się dość fajnie, choć początkowo zbyt duża ilość faktów historycznych i opisy dziejów poszczególnych rodzin trochę mnie przynudzały. Jednak ostatecznie zawsze wygrywała chęć poznania końca całej tej historii. Pierwsza część cyklu nie zachwyciła mnie tak bardzo jak się tego spodziewałam, ale mam nadzieję, że dalsze części będą lepsze.
Powieść polecam wszystkim panią, które lubią romanse historyczne, w których mogą odnaleźć wiele tajemnic, piękne uczucia, a przede wszystkim szczęśliwe zakończenie. Fajna książka na jesienną szarugę. 

 
Autor: Juliette Benzoni
Tytuł: Róża Yorku
Tytuł oryginalny: Le Boiteux de Varsovie t. 2: La Rose d`York
Język oryginalny: francuski
Tłumaczenie: Halina Michalik
Seria: Kolekcjoner z Warszawy
Tom 2
ISBN: 978-83-7551-160-4
Wydawnictwo: BIS
Rok wydania: 2010
Stron: 326
Moja ocena: 4,5/6
„[…] Róża Yorku. Nazwano tak duży diament kaboszon, zajmujący dawniej centralne miejsce ozdoby, której pozostałe części zaginęły i która przedstawiała herb Yorków. Ozdoba ta nazywana była Białą Różą i została ofiarowana Karolowi Zuchwałemu, Księciu Burgundii, przez trzecią żonę, księżniczkę angielską Małgorzatę w czasie ceremonii zaślubin mającej miejsce w Damme w dniu 3 lipca 1468 roku. Róża zaginęła wraz z większością skarbu Burgundczyka po przegranej bitwie pod Grandson.” S.16
Róża Yorku to druga część cyklu Kolekcjoner z Warszawy. Tym razem nasz bohater Morosini podejmuje się zadania odnalezienia zaginionego bezcennego diamentu, wchodzącego w skład pektorału arcykapłana przeznaczonego dla Świątyni w Jerozolimie. Zleceniodawcą jest oczywiście tajemniczy kolekcjoner z Warszawy – Szymon Arnow zwany Kulawym. Diament nosi nazwę Róża Yorku. Niestety nikt nie wie, gdzie aktualnie znajduje się bezcenny klejnot. Arow wymyślił podstęp, by na znanej aukcji w domu aukcyjnym Sotheby`s w Londynie wystawić na sprzedaż idealną kopię Róży, którą posiadał w swoich zbiorach. Cała prasa rozpisywała się na temat tej aukcji, która miała się odbyć 5 października. Tylko Morosini, Arow wiedzieli, że kamień jest fałszywką. Chcieli w ten sposób wywabić właściciela oryginału z ukrycia.
Książe Morosini udaje się więc do Londynu, spotyka się tam z przyjacielem Kulawego – Adalberta, który ma pomóc mu w odnalezieniu klejnotu. Okazuje się jednak, że do licytacji nie dojdzie, gdyż dzień przed licytacją zostaje zamordowany właściciel sklepu jubilerskiego – Harrison – a Róża Yorku, zostaje skradziona.
Jednak to nie jedyna przykra wiadomość, którą zastanie antykwariusz w Anglii. Okazuje się, że w więzieniu jest jego miłość – młoda Polka – Anielka Solmańska. Została ona oskarżona o zamordowanie swojego męża. Według sędziego Ferralsa otruto dodając mu do drinka strychniny, zamiast aspiryny. Zaskoczeniem dla Morosiniego było to, że w cały proceder jest zamieszany jest również Władysław Wosiński – dawna miłość Anielki, biednego Polaka z którym dziewczyna chciała dzielić życie, ale on ją odrzucił. Spowodowało to, że Anielka chciała popełnić samobójstwo, a uratował ją właśnie Aldo. Teraz pracował u państwa Ferrals jako sługa, a po śmierci Pana nagle znikł. Dziwi też, że Anielka tak bardzo broni chłopaka biorąc winę na siebie, wiedząc, że grozi jej za to stryczek. Czy faktycznie młodych łączył romans? Jaką rolę tym razem odegra młoda Polka i czy uda się jej uniknąć wyroku skazującego? Czy Morosiniemu uda się rozwiązać zagadki śmierci obu mężczyzn i odnaleźć zaginiony diament? Jaką rolę w tej całej historii odegrają spadkobiercy lorda Killrena? Czy miłość znowu połączy Anielkę i księcia? Na tak wiele pytań odpowiedź znajdziecie w drugiej części Kolekcjonera z Warszawy.
Różę Yorku czytało mi się znacznie lepiej niż część pierwszą. Może dlatego, że mniej było tutaj opisów typowo historycznych, a akcja książki była znacznie bardziej dynamiczna. Bohaterów czeka wiele przygód, gdyż diamentu pożądają nie tylko Kulawy Kolekcjoner z Warszawy.
Książka trzyma więc w napięciu, ma trochę wątków miłosnych i mimo, że spodziewałam się takiego zakończenia bardzo chętnie pochłaniałam kolejne strony książki. Zresztą bardzo lubię sposób pisania Pani Juliette Benzoni i połączenie sensacji z romansem historycznym.
Serdecznie polecam na jesienne wieczory.

 
Autor: Juliette Benzoni
Tytuł: Rubin Joanny Szalonej
Tytuł oryginalny: Le Boiteux de Varsovie t. 4: Le Rubis de Jeanne la Folle
Język oryginalny: francuski
Tłumaczenie: Barbara Radczak
Seria: Kolekcjoner z Warszawy
Tom 4
ISBN: 978-83-7551-173-4
Wydawnictwo: BIS
Rok wydania: 2010
Stron: 331
Moja ocena: 4,5/6
„I nagle ją zobaczył. Jej twarz wydawała się niewyraźna, jakby zamazana. Kobieta stała przy schodach: bez wątpienia była to ta sama osoba, za którą podążał poprzedniego wieczoru. Przypominała kwiat tonący we mgle, wyrażający cierpienie całego świata. […]
- Katalino, ja też szukam tego rubinu, ale po to, by zwrócić go ludowi Izraela. Kiedy go odnajdę, przyjdę Ci o tym powiedzieć… i pomodlę się za ciebie.” S.30
Nie udało mi się na razie zdobyć trzeciego tomu z serii „Kolekcjoner z Warszawy” Zabrałam się więc za lekturę ostatniego tomu pt. „Rubin Joanny Szalonej”. Zastajemy księcia Aldo Morosiniego w Sewilli. Przyjechał do Hiszpanii na zaproszenie króla. Niedawno sprzedał mu bardzo cenny kielich i to zaproszenie było podziękowaniem za zwrócenie skarbu. W Pałacu Piłata uwagę Aldo przyciąga piękny obraz – portret Joanny Szalonej, a dokładniej klejnot jaki Władczyni ma na szyi. Jest to ostatni z kamieni wchodzący w skład pektorału arcykapłana. Nagle jego oczom ukazuje się piękna kobieta, wyglądem bardzo przypominająca Joanne. Gdy próbuje ją o coś zapytać ucieka, ale kiwa dłonią by udał się za nią. Tak śledzi ją, aż do momentu, gdy znika ona w bramie zniszczonego domu. Przed wejściem tam powstrzymuje go żebrak. Diego Ramirez opowiada mu historię o pięknej kobiecie Katalinie, która tylko jednej nocy może opuścić swój dom. Jest to właśnie ta noc 15 maja – dzień św. Izydora, arcybiskupa Sewilli. W tym dniu przypada też rocznica jej śmierci. Duch Kataliny zwabia do swojego domu młodych mężczyzn by pomogli odnaleźć jej upragniony rubin, ten sam, którego poszukuje Aldo. Ta niespodziewana ucieczka z przyjęcia Królowej w Pałacu Piłata ściąga na bohatera nie mały problem – zostaje on oskarżony o kradzież portretu Joanny Szalonej.
Udaje się mu uniknąć sądu i dzięki poparciu Królowej zostać uniewinnionym, ale Gutierez – komisarz policji, nie jest do końca przekonany co do niewinności księcia.
Aldo Morosini może teraz na nowo rozpocząć poszukiwania ostatniego z cennych kamieni – Rubinu Joanny Szalonej. Ślady prowadzą do tajemniczych miejsc w Pradze. Wcześniej jednak Aldo musi udać się do Paryża, gdzie przebywa jego żona – Anielka. Po uwolnieniu pięknej Polki z więzienia, jej ojciec zmusza naciska na księcia, aby ją poślubił. Zmuszony do ślubu książę, na grobie matki obiecuje, że nie skonsumuje swojego małżeństwa i nigdy nie uczyni swej małżonki brzemiennej. Nie chce bowiem by jego potomkowie byli wnukami Romana Solmańskiego – osoby odpowiedzialnej za wiele morderstw. Aldo chce anulować w Sądzie Rzymskim małżeństwo zawarte pod przymusem. Dochodzi też do wniosku, że nie kochał nigdy Anielki, a jego prawdziwą miłością jest Liza Kledermann.
Poszukiwania rubinu przenoszą się do Pragi. Na bohatera czyha znowu wiele niebezpieczeństw. Do tego pojawiają się problemy osobiste związane z jego żoną Anielką i jej ojcem. Aldo będzie miał więc do czynienia z magią, alchemią a nawet będzie musiał wchodzić do starych grobowców.
Ostatnia część serii trzyma czytelnika w napięciu. Opisano w niej wiele ciekawych faktów historycznych. Poznamy nie tylko historię Hiszpanii, ale również kilka legend o pięknym i tajemniczym mieście jakim jest Praga.
Myślę, że każdego, kto zapoznał się z poprzednimi częściami, nie trzeba namawiać do przeczytania „Rubinu Joanny Szalonej”. Każdy z nas z przyjemnością pozna zakończenie całej historii. Lektura tylko tej części na pewno też będzie interesująca. Autorka w bardzo dużym skrócie streściła poprzednie części, więc czytelnik orientuje się dlaczego rubin jest tak cenny dla księcia i co mniej więcej wydarzyło się w poprzednich książkach.
Serdecznie polecam cały cykl. Myślę, że znajdzie on wielu swoich fanów, zwłaszcza wśród Pań lubiących połączenie kryminału z romansem historycznym.
Ja osobiście wzbogaciłam sobie swoją wiedzę historyczną. Wielu faktów historycznych nie pamiętałam, a inne z przyjemnością sobie przypomniałam i poszerzyłam. Cóż nie kryje historia Europy jest bardzo fascynująca, a tym łatwiej się ją przyswaja, gdy na jej tle dzieją się ciekawe przygody takich bohaterów jak Aldo Morosini.
Żałuję, że to już ostatnia część Kolekcjonera. Myślę, że wiekowa już autorka (ur. 1920) nie napisze kontynuacji, ale z tego co wiem, pisała około 2 powieści rocznie, więc może wydawnictwo pokusi się o wydanie innych jej książek. Autorkę cenię za to, że każda jej powieść trzyma w napięciu i zaskakuje mile czytelnika. Polecam w szczególności oprócz Kolekcjonera jeszcze dwa cykle. Pierwszy o przygodach Marianny, drugi to Katarzyna. Ja zaś z przyjemnością sięgnę po Fiorę.

To nie wszystkie książki cyklu. Brakuje mi jeszcze jednego tytułu "Opal księżniczki Sissi". Może ktoś ma pożyczyć?
Na pewno, gdy ją przeczytam dodam tutaj jej recenzję.

4 komentarze:

 1. Lubie szczęsliwe zakonczenia. Szczegolnie w takie szare i smutne jesienno-zimowe popołudnia. No i mezczyzn juz nie ma takich jak kiedyś. To dopiero strata nieodżałowana :)
  Aż się idealistyczne serce wyrywa do lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po pierwsze wspaniały blog. Kocham Francję i wszystkie książki napisane przez francuskich autorów i wszystkie książki o Francji. :)
  Mimo, że o wielu książkach z twojego bloga nigdy nie słyszałam, to mnie do nich zachęciłaś, szczególnie również do tego cyklu. Poszukam w bibliotece, jeżeli znajdę myślę, że się skuszę. :)
  Zapraszam serdecznie na mojego bloga, jestem na początku drogi, więc proszę o wyrozumiałość. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Francja niewątpliwie mnie porusza. Uwielbiam styl pisania owych autorów, a opisy krajobrazów francuskich są poezją.
  Co do takich książek. Lubię, ale szybko się nudzę. Mam wrażenie, że nic w sobie nie mają.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. hmm cykl ma 2 serie ksiazek i po francusku jest ich razem 13 wiec nie zabraknie czytania ja wlasnie przeczytalam 4 po polsku a teraz chyba przejde na francuski by ogarnac calosc...

  OdpowiedzUsuń